נקודות מפתח במודעות והגדרתן המדויקת לתקופתנו

נושא חשוב ומרכזי למיקוד המנהיגות שלנו והדרך להוביל בצורה ממוקדת, מדויקת ומעצימה, הוא הבנת המושגים המרכזיים, לעומק ובצורה מדויקת. מושגים רבים עולים בשנים האחרונות, בכל הקשור למנהיגות ומודעות, אך עם השנים, משמעותם והבנתם  קיבלו משמעות ופרשנות שונה ופחות מדויקת. מוגשים רבים הפכו להיות אף ברמת סיסמאות ואיבדו את משמעותם ותוכנם העיקרי. מושגים כגון מודעות עצמית, כבוד עצמי, אסרטיביות, התפתחות והגשמה. חשוב לעצור ולהבינם לעומק, במטרה לסלול את דרכינו כמנהיגים וכבני אדם. בחרנו להעמיק במספר מושגים מרכזיים, המהווים בסיס להיותנו מנהיגים ומובילי דרך.

אסרטיביות
מהי אסרטיביות? מיהו האדם האסרטיבי? 
אסרטיביות מדברת על היכולת של האדם להעיז להיות מי שהוא. זהו אדם המכבד את עצמו ואת חייו ומכאן גם את האחר.
אסרטיביות הינה גישה המלווה אדם לאורך כל חייו. גישה אקטיבית ואמיצה להיות מי שהוא וללכת בדרך בה הוא מאמין. 

מה מאפיין את האדם האסרטיבי? 
אסרטיביות הינה ההיפך מאגרסיביות ומפסיביות. אדם אסרטיבי אינו אדם אגרסיבי ופסיבי, אלא להיפך. אדם אסרטיבי הינו אדם המעיז לבטא את רגשותיו, את מחשבותיו, את היצירתיות שבו. זהו אדם המחפש להכיר, להבין ולהתקדם, על מנת להפוך להיות האדם הייחודי שהוא. 

איך באה האסרטיבייות לידי ביטוי?
החשיבות והכבוד שאדם נותן לעצמו מביאה אותו להתייחס באופן זהה לאחרים. האדם האסרטיבי מפתח יחסים חיוביים, מכוונים, עם יכולת להקשבה פעילה, רצון להבין, לפעול תמיד בכיוון של התפתחות. הינו אדם המשקיע במציאת פתרונות והסכמה, לקיחת אחריות על מעשים ודיבורים. הוא אינו עוסק בכוחניות ומניפולציות המביאות להטעיה, סילוף האמת ושבירת אמון בקרב הסובבים אותו. 

לסיכום: 
אדם אסרטיבי הינו אדם המעיז להיות עצמו. נותן כבוד לעצמו, כבוד לאחרים וכבוד לחיים.

מודעות
מהי מודעות? 
המילה מודעות מגיעה משורש המילה 'דעת'. זו התבוננות פנימית ועמוקה. להיות מודע הוא לדעת מי אני, מה הרצונות שלי, מה הכוחות שלי, מה המגבלות שלי, מה האוטומט שלי, מה ההתנגדות שלי ומה ההשלכות של כל אלה על חיי ומעשיי.  

איך מפתחים מודעות?
הרחבה ופיתוח המודעות, הינם הדרך להעלות את התת מודע למודע. מודעות על עצמי, על הסביבה שלי ומודעות על ההתנהלות שלי ושל הסובבים אותי. המודע מסנן את מה שנכנס ומה שיוצא, מה שאנחנו יודעים, עושים ומחליטים דרך מחשבות הינו המודעות שלנו. הוא בוחן מציאות על פי תחושות, רגשות ושכל. לדעת ולהכיר את עצמי, על שלל הרבדים, יביא למודעות עצמית גבוהה. ההתבוננות פנימה והחוצה היא זו המובילה למודעות אמיתית.

לסיכום: 
מודעות היא תהליך של התבוננות פנימה, הבנה וידיעה עמוקה "מי אני", מה ההשפעה שלי על הסביבה ומה ההשפעה של הסביבה עלי.

התפתחות
מהי התפתחות אישית? 
התפתחות אישית נולדת מתוך מודעות. מודעות המביאה אותנו להתפתחות.
בעזרת מודעות ותפיסה מחודשת ועל ידי תובנות חדשות נוספות, אנחנו יכולים להתפתח, להתמודד ולהגשים את עצמנו. 

מהי הדרך להתפתחות? 
בכדי להתפתח, אנו זקוקים להשתחרר מדפוסים מוטעים וממגבלות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות המפריעות לנו בדרך. ההכרה ברצונות, בכוחות  ובחזקות שלנו מביאה אותנו לחיות חיים של בחירה, לעבור מלהיות מותנה ומנוהל על ידי מציאות אחת, לדרך של בניית מסלול חדש ומציאות חדשה וסילוק  כל החסימות והמכשולים.

מה כוחה של התפתחות?
ההתפתחות הינה כוח הבחירה החופשית,  כוח השינוי היצירה והיצירתיות, היא הכוח המשמעותי ביותר. התפתחות זו תוביל אותנו לפתח ולדאוג להתפתחות של הסובבים אותנו ומשם להנהגה מנצחת, מובילה ופורצת דרך. 

לסיכום: 
התפתחות היא הדרך שלנו להכיר בחוזקות ובמגבלות שלנו ולהיות מודעים להן ולהשלכות שלהן עלינו כמנהיגים ועל האנשים אותם אנו מנהיגים. זוהי הדרך שלנו לבטא ולהוציא לפועל את הכוחות והחוזקות שלנו כאנשים וכמנהיגים. 

כבוד עצמי
מהו כבוד?
כבוד = מקום. לתת לאדם מקום להביע את עצמו, לתת לכל אחד ואחת להיות מי שהם.

מהו כבוד עצמי? 
כבוד עצמי הינו אמצעי ביטוי רוחני או נפשי. לדעת ולהרגיש שיש לי ערך מבלי להיות תלוי באחרים. כבוד עצמי הינו הרצון שלי. אם אני מקבל את מה שאני, אני מרגיש כבוד. כבוד הוא היכולת שלי להיות מי שאני. אנו חיים בעולם של ערכים. לכל אדם יש ערך. הכבוד לערך שלי ושל האחר גורם לתת כבוד וערך לסובבים בחזרה. 

מהי חשיבותו של הכבוד העצמי?
ההתבוננות הפנימית שלנו, הקבלה שלנו את עצמנו וההתייחסות לרצונות ולעוצמות שלנו כחלק מהותי בחיינו, יביאו אותנו לכבד ולהעריך את עצמנו. לתת לעצמנו מקום, ללא תנאי וללא מכשול. בדרך זו נתפתח, נצמח,  נוביל. חיינו יהיו בעלי משמעות וחשיבות עליונה. אדם לא יכול לחיות ולהיבנות ללא נתינה וקבלה של כבוד, ללא פרגון ואמונה ביכולותיו. אלו יביאו לביטחון בעצמו ולהצלחה. כמנהיגים, הכבוד שאנו נותנים לעצמינו יוביל לכבוד שאנו ניתן לכל הסובבים. זהו חלק בלתי נפרד והכרחי להתפתחות כל אדם ולהצלחתו כיחיד וכקבוצה.

לסיכום: 
כבוד עצמי הינו הערך העצמי שלנו. זו ההערכה ביכולותינו וכוחותינו והמשמעות שאנו נותנים לחיינו ולמקומנו כבני אדם.

המושגים עליהם הרחבנו בכתבות הקודמות ובכתבה זו: חזון, רצון, בחירה, אחריות, אסרטיביות, מודעות התפתחות וכבוד, כולם מהווים את היסודות והדרך להגשמה עצמית והגשמת מטרותינו. הם מחברים אותנו למימוש העצמי ולהגשמה עצמית ומהווים את הבסיס להשגתם. הדרך למימוש והגשמה עצמית, הינה הדרך להוציא מן הכוח אל הפועל, עליה נתמקד במאמר הבא, המסכם סדרה זו:  הדרך להתפתחות – מחזון להגשמה.

זוהי הזדמנות לעצור, לחשוב, לבחון ולשאול את עצמנו:
איפה אני היום?
מה אני רוצה לחזק בדרך?
מה אני רוצה לשנות?
על מה להתמקד?